Yurt Dışında Yüksek Lisans Rehberi

21. Yüzyıl gereklerinin bizleri getirdiği teknolojik çağda, “bilgi kirliliği” kavramı hayatımıza girmiş, hatrı sayılır ölçüde bizlere varlığını hissettirmiştir. İnternetin can bulduğu bütün mecralarda kendini göstermiş ve internetin zararlı yönlerinde birinci sırada yerini almıştır. Türk hukuk öğrencilerinin yurt dışında yüksek lisans yapması konusunda internette yer alan bilgilerin de kanımızca bilgi kirliliğinin kurbanı olduğu düşüncesi; bu rehberin hazırlanmasında bizleri göreve çağıran başlıca sebeplerden biri olmuştur.

İngilizce ve Türkçe iki ayrı dilde hazırlanan rehber; uzun yılların getirdiği araştırma bilgilerinin yanı sıra 1.5 aylık yoğun bir çalışmanın vücut bulmuş halidir. Uzmanların yüksek lisans konusundaki eğitimlerine katılarak, uzmanlarla iletişime geçerek ve görüşlerini alarak, belirlenen üniversitelerin resmi sitelerindeki bilgileri araştırarak hazırladığımız rehberimiz; arkasında Başkent Üniversitesi Hukuk Topluluğunun gücü ve desteği, önünde topluluk Yayın Ekibi Lideri Irmak Ceren Danış’ın, Yayın Ekibi Üyeleri Canberk Daşdemir’in ve Atailke Altun’un disiplinli çalışmaları ve güçlü motivasyonlarıyla hazırlanmış, topluluğumuzun gururla sunacağı bir rehber haline gelmiştir.

Rehberde; Türk hukuk öğrencilerinin sıklıkla tercih ettiği ve merak ettiği ülkelerin eğitim politikalarına, üniversitelerin talep ettiği niteliklere ve gerekli belgelere, öğrencilerin yurt dışı ile arasında büyük bir engel olarak gördüğü gerekli not ortalamalarına değinilmiş, bütün bunların yanı sıra yurt dışında yüksek lisans yapmanın arka perdesinde yer alan ekonomik bilgilere de olabildiğince şeffaf şekilde yer verilmeye çalışılmıştur.

Rehberde sıklıkla hatırlatıldığı üzere, ülkelerin ve üniversitelerin yurt dışından ve özellikle Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkelerin öğrencilerinden talepleri ve öğrencileri kabul şartları değişkenlik göstermektedir. Doğru ve detaylı bilgilerin üniversitelerin resmi sayfalarında yer aldığını, üniversitelerin resmi sitelerinin ana kaynak olarak alınması gerektiğini okuyucularımıza tekrardan hatırlatmak isteriz.

Rehberde emeği geçen Irmak Ceren’e, Canberk’e ve Atailke’ye; disiplinli çalışmaları ve 1.5 aylık sürede yılmadan aynı motivasyonla çalışmalarını gerçekleştirdiklerinden dolayı bir teşekkürü borç bilirim.

Hukuk Fakültesi öğrencilerine yararlı olmasını umuyor, herkesi saygı ile selamlıyorum!

Categories:

2 cevap

  1. Ilayda Atalan dedi ki:

    💫Herkesin eline emeğine sağlık. Güzel ve oldukça yararlı bir rehber olmuş.

  2. Yaren Nur Gökçelik dedi ki:

    Mükemmel olmuş emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

Bize her yerden ulaşabilirsiniz. :)
Twitter
YouTube
LinkedIn
Share
Instagram